Druhy nouzové antikoncepce

Nitroděložní tělísko, které je vhodné jako nouzová antikoncepce, je měděné tělísko ve tvaru T.

Měděné nitroděložní tělísko ve tvaru T je považováno za nejúčinnější metodu nouzové antikoncepce a navíc poskytuje i antikoncepční řešení do budoucnosti. Nemusí však být vhodné v situaci, kdy je nutno konat rychle – zavedení nitroděložního tělíska zabere jistou dobu a zahrnuje invazivní a nepříjemný zákrok.

Měděné nitroděložní tělísko ve tvaru T lze zavést až 120 hodin (5 dnů) po nechráněném pohlavním styku. Jeho použití je však omezeno dostupností a musí jej zavést kvalifikovaný zdravotnický pracovník.

Orální nouzová antikoncepce (nouzové antikoncepční pilulky).

Nouzové antikoncepční pilulky se také nazývají „pilulky po…“, protože je nejlepší užít je co nejdřív po nechráněném pohlavním styku.

K dispozici jsou dva druhy orální nouzové antikoncepce.

  • Jeden obsahuje levonorgestrel, který byl poprvé uveden na trh v r. 1999.
  • Druhý obsahuje ulipristal acetát (ellaOne®), který byl uveden na trh v r. 2009.

Princip fungování orální nouzové antikoncepce je založen na oddálení nebo zamezení ovulace , takže nedojde k uvolnění vajíčka.

Podle toho, v jaké zemi se nacházíte, může být orální nouzová antikoncepce k dispozici přímo k zakoupení u lékárníka bez předpisu. Dávku představuje jediná pilulka, kterou je nutno užít co nejdřív po nechráněném pohlavním styku.

Graph women7

Pilulka ellaOne® představuje pokročilou nouzovou antikoncepci a byla speciálně vyvinuta jako nouzová antikoncepce.

trombonebackbottom

Souhrn druhů nouzové antikoncepce dostupných v Evropě

FORMA Jak rychle musím konat? Jak účinná je? Jak ji mohu získat?
ellaOne® (30 mg ulipristal acetátu) Pilulka Co nejdřív, maximálně do 5 dnů (120 hodin) od nechráněné pohlavního styku nebo selhání antikoncepce Účinná i v případě, že byla užita těsně před uvolněním vajíčka, když je riziko těhotenství nejvyšší Lékárna nebo předpis lékaře
Levonorgestrel (1.5 mg) Pilulka Co nejdřív, maximálně do 3 dnů (72 hodin) od nechráněné pohlavního styku nebo selhání antikoncepce Účinná, ale při užití těsně před uvolněním vajíčka nebude fungovat Lékárna nebo předpis lékaře
Měděné nitroděložní tělísko Malé tělísko ve tvaru T, které zavede do dělohy lékař Co nejdřív, maximálně do 5 dnů (120 hodin) od nechráněné pohlavního styku nebo selhání antikoncepce Účinné – navíc má tu výhodu, že okamžitě po zavedení poskytuje antikoncepční ochranu Předpis lékaře

Pokud nevíte, která metoda je pro vás nejvhodnější, poraďte se s lékárníkem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.