Mýty týkající se nouzové antikoncepce

Níže naleznete seznam běžných názorů týkajících se nouzové antikoncepce. Kliknutím na jednotlivé názory zjistěte, zda jsou pravdivé nebo ne.

 • Orální nouzovou antikoncepci lze použít pouze tehdy, pokud došlo k „nehodě při použití antikoncepce“, např. roztržení kondomu
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Nouzová antikoncepce je určena pro ženy, které chtějí zabránit těhotenství po  nechráněném pohlavním styku. K nechráněnému pohlavnímu styku může dojít v důsledku nehody při použití antikoncepce nebo při nepoužití žádné antikoncepce. Stává se to běžně. Mnoho žen (přibližně 30 %) absolvovalo v průběhu uplynulého roku nechráněný pohlavní styk.

 • Orální nouzová antikoncepce představuje „hormonální bombu“, která mi naruší cykly
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Už 10 let je k dispozici speciálně navržená nouzová antikoncepce. Hormony obsažené v nouzové antikoncepci mohou pozměnit vaši menstruaci (periodu) v průběhu cyklu, v rámci kterého je užijete. To znamená, že po užití můžete mít následující periodu v očekávané době, nebo dříve či později. Po této periodě se váš cyklus obyčejně vrátí k běžnému vzorci.

 • Po užití „pilulky po“ mi bude špatně
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  „Pilulka po“ byla speciálně navržena a vyvinuta pro nouzovou antikoncepci.

  Nouzová antikoncepce je dobře snášena, jako všechna léčiva však může mít vedlejší účinky, i když tyto účinky se netýkají všech pacientek.

  Pokud vám bude špatně (budete zvracet) do 3 hodin od užití nouzové antikoncepce v pilulce, vraťte se k lékárníkovi a požádejte o další pilulku.

 • V rámci jednoho cyklu nemůžu užít dvakrát orální nouzovou antikoncepci
  Answer
  Answer
  PRAVDA Answer

  …a nepravda.

  Cílem užití nouzové antikoncepce v pilulce je oddálit nebo zamezit uvolnění vajíčka na dostatečnou dobu, aby nemohlo být toto vajíčko oplodněno spermiemi ve vejcovodech. Nouzová antikoncepce oddálí ovulaci o 5–6 dnů. Pokud v průběhu stejného cyklu dojde k dalšímu nechráněnému pohlavnímu styku, vaše šance na další oddálení ovulace jsou nižší, než při prvním užití antikoncepce. Nouzovou antikoncepci můžete užít dvakrát v rámci stejného cyklu, pokud ještě nejste těhotná, je však skutečně mnohem bezpečnější zvážit běžnou antikoncepční metodu, protože je mnohem účinnější při zabraňování těhotenství. V každém případě požádejte o radu lékaře, pokud potřebujete užít nouzovou antikoncepci dvakrát v rámci stejného cyklu.

 • Orální nouzová antikoncepce je něco jako malá interrupce
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Nouzová antikoncepce v pilulkách funguje pomocí oddálení nebo zamezení uvolnění vajíčka . To znamená, že spermie nacházející se ve vejcovodech vás již nebudou moci oplodnit. K tomuto účinku dochází před začátkem těhotenství, které začíná 6–12 dnů po nechráněném pohlavním styku. Pokud jste již těhotná, nouzová antikoncepce toto těhotenství nezastaví.

 • Orální nouzová antikoncepce bude mít negativní účinek na moji plodnost
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Nouzová antikoncepce nemá žádný vliv na budoucí plodnost. Pokud chcete mít pohlavní styk po užití nouzové antikoncepce, použijte do začátku následující periody bariérovou antikoncepční metodu. Je to proto, že se vaše plodnost může velice rychle vrátit.

 • Mohu používat orální nouzovou antikoncepci jako pravidelnou antikoncepci
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Nouzová antikoncepce nepředstavuje pravidelnou antikoncepci. Nouzovou antikoncepci je moudré použít po nechráněném pohlavním styku kvůli zabránění těhotenství. Nouzová antikoncepce však není 100% účinná (protože v době užití nouzové antikoncepce v pilulce již mohlo dojít k ovulaci).