O nouzové antikoncepci

Proč je tady nouzová antikoncepce?

Vaše běžná antikoncepce selhala nebo jste ji zapomněla užít a měla jste nechráněný styk. Nouzová antikoncepce je tu proto, aby pomohla zabránit nechtěnému otěhotnění, a jsme tu my, abychom vás uklidnili. Nabízíme vám potřebné informace, které vám mohou pomoci.
Pokud máte další otázky, které zde nejsou zodpovězeny, měla byste se poradit se svým lékařem, popř. požádat o radu lékárníka.
Orální nouzová antikoncepce, běžně známá jako „pilulka po“, působí tak, že oddaluje ovulaci a tím by mělo dojít k zabránění oplodnění.

Jak dojde k oplodnění?

Jednou měsíčně dochází u většiny žen ve fertilním věku k ovulaci. Je to děj, při němž dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčko je následně, pohybem řasinek ve vejcovodu, transportováno směrem do dělohy. Pokud dojde k setkání vajíčka se spermiemi dříve, nežli projde vejcovodem, dochází k oplodnění lidského vajíčka – dojde k proniknutí spermie do zralého vajíčka. Poté dochází k dělení vajíčka, jeho usídlení v děloze a zde k vývoji lidského plodu.

Nouzová antikoncepce ellaOne®

Přípravek ellaOne® je nouzová antikoncepce určená k prevenci otěhotnění po nechráněném pohlavním styku nebo v případě, že antikoncepční metoda selhala. Obsahuje ulipristal-acetát, který způsobuje oddálení ovulace. ellaOne® musí být užita do pěti dnů (120 hodin) od nechráněného pohlavního styku. Čím dříve je ellaOne® užita, tím je účinnější.

Máte-li pochybnosti, zda je pro vás ellaOne® vhodná, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Bez lékařského předpisu je možné pilulku „po“ ellaOne® zakoupit v kamenných lékárnách i na internetu.