Mýty týkající se antikoncepce a menstruačního cyklu

Existuje několik metod antikoncepce, které velice účinně zabraňují těhotenství. Existuje však také mnoho mylných informací o tom, jak funguje reprodukční systém, jak užívat antikoncepci nebo jak používat některé metody, které jednoduše nefungují.

Níže naleznete několik oblíbených mýtů o menstruačním cyklu, pohlavním styku a antikoncepci. Kliknutím na jednotlivé mýty zjistěte, zda jsou pravdivé nebo ne.

 • K ovulaci dochází uprostřed cyklu kolem 14. dne.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Načasování ovulace je velice těžko předvídatelné. Pouze 10 % žen ovuluje ve 14. den cyklu. K ovulaci může dojít kdykoli mezi 11. a 21. dnem cyklu, pokud je váš cyklus pravidelný, nebo až do 28. dne, pokud je váš cyklus nepravidelný. Načasování ovulace se také může mezi jednotlivými cykly měnit, takže nelze předvídat, kdy k ovulaci dojde. To znamená, že riziko početí hrozí téměř každý den vašeho cyklu.

 • Pokud mám pravidelný cyklus, dochází k ovulaci vždy uprostřed cyklu.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Načasování ovulace je nepředvídatelné a liší se mezi jednotlivými cykly, i pokud je délka vašeho menstruačního cyklu pravidelná.

 • Existují pravidelné cykly (i bez antikoncepční pilulky).
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  U většiny žen nejsou cykly tak pravidelné, jak bychom si mohli myslet. Mohou být pravidelné po několik cyklů po sobě, ale pak se může vyskytnout mnohem kratší nebo delší cyklus. Žena nikdy předem neví, zda bude její aktuální cyklus delší nebo kratší než obvykle. Pokud používáte hormonální antikoncepci, budou vaše cykly pravidelné (pokud ji užíváte správně).

 • Nemohu otěhotnět na začátku nebo na konci cyklu.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Protože je načasování ovulace nepředvídatelné a spermie mohou přežívat ve vejcovodech až po dobu 5 dnů, riziko početí v důsledku nechráněného pohlavního styku hrozí téměř ve kterýkoli den vašeho cyklu.

 • Těhotenství začíná okamžitě po nechráněném pohlavním styku.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Těhotenství nezačíná okamžitě po nechráněném pohlavním styku. Těhotenství začíná, když dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. K tomu obyčejně dochází po 6–12 dnech po oplodnění. To znamená, že vaše těhotenství začne nejdřív 6. den po nechráněném pohlavním styku.

 • K nechráněnému pohlavnímu styku dochází velice zřídka.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Pokud jste měla nechráněný pohlavní styk a nechcete otěhotnět, možná se na sebe zlobíte, že jste si nedávala větší pozor. Neberte si to tak – nejste sama.  V průběhu uplynulého roku mělo mnoho žen (přibližně 30 %) nejméně jeden nechráněný pohlavní styk. Tím nechceme říci, že nemusíte věnovat dostatečnou pozornost péči o antikoncepci, ale nehody se stávají, nejste v tom sama.

 • Nemohu otěhotnět, pokud dojde k pohlavnímu styku mimo mé plodné dny.
  Answer
  Answer
  PRAVDA Answer

  To je samozřejmě pravda, nicméně nelze s jistotou vypočítat, kdy plodné dny máte. Je to proto, že načasování ovulace se mění a je nepředvídatelné. Pokud se domníváte, že vaše plodné dny budou vždy kolem 14. dne cyklu, mýlíte se – plodné dny můžete mít dříve nebo později. Pokud chcete předcházet těhotenství, neměla byste mít nechráněný pohlavní styk v žádné fázi cyklu.

 • Kojím, takže nemohu otěhotnět.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  I když kojení obyčejně vede k opoždění ovulace, není to zaručené. K ovulaci může dojít i v případě, že žena kojí. Pokud kojíte a chcete předcházet těhotenství, měla byste raději používat kondomy.

 • Žena nemůže otěhotnět, pokud nemá orgasmus.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  K oplodnění dochází při spojení mužské spermie s ženským vajíčkem. Zatímco muž musí k uvolnění spermatu ejakulovat, žena nemusí mít orgasmus, aby došlo k uvolnění vajíčka. Žena v plodném věku uvolňuje vajíčko každý měsíc v rámci pravidelného menstruačního cyklu. K tomuto uvolnění dochází bez ohledu na to, zda měla orgasmus nebo ne.

 • Nepotřebuji antikoncepci, protože máme pohlavní styk pouze v době, kdy je to „bezpečné“. Žena je plodná pouze jeden den v měsíci.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  V průběhu menstruačního cyklu je šest dnů, kdy může žena otěhotnět: pět dnů před uvolněním vajíčka (ovulací) plus den uvolnění vajíčka. Načasování ovulace se může mezi jednotlivými cykly změnit. Proto je přesné určení doby ovulace téměř nemožné. To znamená, že riziko početí v důsledku nechráněného pohlavního styku hrozí téměř každý den vašeho cyklu.

 • Žena nemůže otěhotnět, pokud pohlavní styk probíhá ve stoje nebo je žena nahoře.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Někteří lidé věří, že pohlavní styk v některých polohách, například vstoje, způsobí vytečení spermatu z vagíny ženy. Sexuální polohy však nemají žádný vliv na to, zda dojde k oplodnění. Při ejakulaci muže je sperma umístěno hluboko do vagíny. Spermie začnou pronikat děložním hrdlem okamžitě po ejakulaci.

 • Nemohu otěhotnět, pokud ze mě partner vytáhne penis před ejakulací.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Vytažení penisu před ejakulací muže, také nazývané přerušovaná soulož, nepředstavuje spolehlivou antikoncepční metodu. Tekutina, kterou muž uvolňuje před ejakulací, může již obsahovat sperma. Může se také stát, že muž penis nevytáhne včas.

 • Nemohu otěhotnět, protože mám pohlavní styk poprvé.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Žena může otěhotnět kdykoli, když dojde k ovulaci, i pokud ještě nikdy předtím neměla pohlavní styk.

 • Nemohu otěhotnět, pokud se okamžitě po pohlavním styku vykoupu nebo osprchuji, nebo pokud se po pohlavním styku vymočím.
  Answer
  Answer
  NEPRAVDA Answer

  Vykoupání nebo močení po pohlavním styku nezastaví spermie, které již vnikly do dělohy přes děložní hrdlo.